Kapat

2018’de Daha Akıllı Yapay Zeka İçin Temel Atıldı

2018’de Daha Akıllı Yapay Zeka İçin Temel Atıldı

Qualcomm yeni mobil yapay zeka işlemcisini tanıttı. Bu işlemci, daha iyi yapay zeka bilgilerinin işlenmesi görevlerini üstlenmek için tasarlanmıştır. Yapay zeka ile teknoloji sektörü bileşkesinin son ürünü olarak kabul ediliyor. Hiçbir şirket geride kalmak istemiyor ve dünyadaki tüm büyük markalar yapay zeka alanında büyük yatırımlar yaptı. Yapay zeka daha çok 2017 yılında hayatımıza girmiş olsa da bunun daha başlangıç olduğu aşikar.

Yapay zeka genellikle çoklu teknolojilere gerek kalmadan tek merkez üzerinden tüm işlemleri yapmaya ve kendi içerisinde geliştirmeyi sağlıyor. Dolayısıyla teknolojik anlamda zamandan son derece tasarruf yapılabiliyor. Yapay Siri, Alexa, Cortana ve Google Asistan gibi dijital asistanlar yatırım hacimlerini oldukça büyütmüş durumda. Facebook Messenger, Chatbots ve Gmail otomatik yanıt gibi yazılımlarda da yapay zeka bulabilirsiniz. Bilgisayarlar insan talimatları olmadan bu işleri yaparken, makineler tarafından görüntülenen anlık durumları, makinenin zekasını ölçmeyi ifade eder. Sonra insanlar ölçtüğü verileri daha zeki makinalar tasarlamak için kullanırlar. Yaratıcıları herhangi bir yardım olmadan makinelere belirli öğrenme özellikleri kazandırır. Son zamanlarda yapay zeka olayına MIT Yüz Tanıma Sistemi de dahil olmuştur.

2018 yılında yapay zeka bilgisayarları Poker oyununda tüm insanların önüne geçerek kusursuz şekilde kazanım sağlayacaklar. Yapay zekalar bilgisayar ile yapılmış tüm oyunlarda üstün başarı gösterebilmektedir. Sosyal ağlarda ruhsal hastalıklar ve koşulları ile ilgili intihara meyilli insanları önceden tahmin etmek gibi tıbbi alanlarda kullanılmaya başlandı. Yapay zeka ayrıca müzik ve film senaryoları yazmaya başladı.

2018 için en büyük gelişmelerden biri, telefonunuzdaki bulut modellerini öğrenmeye yarayan yapay zeka makinesi üretilmesidir. Bu yıl, Google, Facebook ve Apple bulut modellerinin çerçevelerini öğrenmeleri için gerekli izinleri alarak yapay zeka ile çalışan mobil sürümleri başlattı. Huawei, Apple ve Qualcomm bu yıl daha özel bir çekirdek sunarak yapay zeka ile ilgili iş yüklerini yönetmek için en son teknolojilere entegre olabilecekler. Ama IPhone X Face ID, Huawei Mate 10 Pro ve Microsoft Çevirmen gibi birkaç örnek haricinde henüz hayatımıza giren somut yapay zeka örnekleri göremedik.

Temel olarak, yapay zeka alanında 1 yıldır ilerleme görüldü ancak çoğunlukla bulut tabanlı olmuştur.

Mobil telefonlar alanında yapay zekanın işimize yarayacağı kesin ancak bu anlamda telefonların donanım olarak da güçlenmesi gerekecektir.

Yeni nesil arabalar tehlikeleri tanımlamak, öğrenmek ve tüm etrafa karşı öğrendikleri ile etraflıca tepki verecek kadar akıllı olacak. Doktorlar bile yakında yapay zeka ile X-ışınları, bilgisayarlı tomografi ve diğer tıbbi görüntüleri sınıflandırmak için kullanacak.

Security Monitor, splitscreen

Yapay zeka ile görüntü tanıma yaygın halde kullanılıyor, yakın zamanda daha da yaygın hale gelerek rutin hayatımıza girecektir. Ev güvenlik kameraları, yapay zeka ile insanlar, köpekler, kediler yani hayvanları ve robotların ayrımını yapabilecekler.

Telefonlar ve akıllı hoparlör ile konuşmak, dijital yardımcılar sayesinde yapay zeka ile daha doğal hale gelecektir. Tüm bunlardan sonra insanlık için ihtiyaç haline gecelecek kadar trend olacaktır.Aynı zamanda istediğimiz zaman istediğimiz şeyleri daha iyi sunmak için ihtiyaçlarımızı tahmin ederler. İşten ya da okuldan sonra eve yürürken, ışıklar senin üzerinize gelecek, termostat ev sıcaklık ortamını ayarlayacak, en sevdiğiniz müzik listeleri çalmaya başlayacak.

Elbette, buna benzer teknolojiler zaten kullanılıyor ancak mevcut yöntemden farklı olan; Yer ve zamana dayalı olarak tetikleyicilerin kullanılmasıdır. Örneğin, yapay zeka dış faktörler için hesap yaparak evlerin içini organize edebilecek. Eğer sıcak bir gün ise dijital asistan devreye girerek klima ile ev ortam sıcaklığını sabit tutacak. Hava sıcaklığı değişimlerini tespit ederek sıcaklık ayar değişikliği yapabilecek. Tüm bu sistemle, ayna gerçekliğinde dünyada yaşamımızı sağlayabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor