Kapat

iOS 11 yazılımını idare etmek için ipuçları ve püf Noktaları

iOS 11 yazılımını idare etmek için ipuçları ve püf Noktaları

Apple’ın iPhone’lar ve iPad’ler için yeni ve büyük yeni yazılımı olan iOS 11’i piyasaya sunduğu için birkaç hafta geçti. Farklıkların birçoğu bariz olsa da, yine tasarlanan App Store daha natürel bir Siri gibi, radar altında sineklenen diğer özellikler de var. Söz gelişi, otomatik parlaklık ayarının taşındığını fark ettiniz mi? Buna ek olarak, Apple, günlük tecrübesi artıran iOS 11’de birkaç küçük farklık daha başlattı. Apple’ın en yeni yazılımından en iyi şekilde istifade etmenize yardımcı olmak için ipuçları ve püf noktaları listesi  yayınladık.

Otomatik Parlaklık Erişimi

Muhtemelen sık sık uğraştığınız bir özellik değil, ancak Apple otomatik parlaklık geçişini daha derin ayarlara taşıdı. Apple, Ayarlar> Ekran ve Parlaklık altında olmak yerine , geçiş genelliğini > Ulaşılabilirlik> Gösterilecek Konaklama seçeneklerine taşıdı . Apple’a göre, otomatik parlaklığı kapatmak iPhone’unuzun pil ömrünü etkileyebilir.

Zorla yine başlatma (iPhone 8 ve iPhone X)

Önceden iPhone’unuzda bir güç başlatma işlemi aynı anda güç ve ses azaltıcı düğmeleri tutarak yapıldı. IPhone 8 ve iPhone X ile işler biraz değişik. Apple’ın yeni akıllı telefonlarından birini kullanarak bir kuvvet yine başlatmak için ses artırma tuşuna, hemen peşinden ses bölüme tuşuna medya, hemen peşinden güç düğmesini basılı tutun. Apple’ın Konami Koduna olan saygısı olduğunu düşünün .

Birden çok simgeyi aynı anda taşıyın

ITunes’u kullansanız dahi, iPhone’unuzun ana ekranını tertip etme ve yine tertip etme zor bir süreçtir. Apple’ın en yeni aktüellemesi bir seferde ansızın fazla sembolü taşımayı son derece kolaylaştırıyor.

Birden çok simgeyi aynı anda sürükleyip bırakmak için aşağıdaki talimatları uygulayın

  1. Kıpırdanmayı başlatmak için bir simgeye dokunun ve basılı tutun.
  2. İlk sembolü meblağken hafifçe sürükleyin ve taşımak istediğiniz başka bir sembole dokunun. Simgeler daha sonra stoklanacak ve hepsini birer birine taşıyabilirsiniz. Çok sayıda sembolü aynı anda bir klasöre veya başka bir ana ekrana taşıyabilirsiniz.

Eylem, klasörlerin içinde de yapılabilir; işlem veya taşıma uygulaması simgelerini çok daha hızlı hale getirir. Eminim bunu teker teker yapıyor.

Ekranınızı kaydedin

İster sevdiğiniz bir kişiye ait bir videoyu çekmek istiyor olun, ister bir oyun oynamak istersiniz, iOS 11’in yerleşik ekran kayıt özelliği bir hayli nedenden dolayı faydalıdır. Kısayol, Mikrofon sesinizi susturmak veya kaydetmek için kullanılabilen ayarlarla Kontrol Merkezi aracılığıyla etkinleştirilebilir. Ne olursanız olun, kaydettiğiniz her şey iMessage aracılığıyla birine gönderebileceğiniz Kamera Rulonuna hemen kaydedilir. Bu, her gün kullanacağınız bir özellik değil, ancak birine, iOS 11’de bir hayli özelliğin nasıl kullanılacağını gösterdiğinde çok değerli olabilir.

Sohbetleri susturma

Hiç konuşmayı susturmak istedin mi? Birkaç kolay adımda iOS 11’de yapabilirsiniz. Mesajlar uygulamanız açıkken bir müzakereden soldan sağa doğru hızlıca ilerleyin ve “ikazları gizlemek” için yeni bir özellik göreceksiniz. Bu özelliği etkinleştirirseniz, belirli bir müzakere için bildirimleri fakir hale getirilir. Bu, bilhassa grup iletileşmesi için faydalıdır. Bir müzakereyi açmak için aynı işlemi uygulayın ve “ikazları göster” düğmesine hafifçe dokunmanız yeterlidir.

Yerleşik belge tarayıcıyı deneyin

Doküman tarama uygulamaları ile dolup taşan App Store’da, ancak iOS 11’de Apple bu özelliği Fırtınaya karar verdi. Ulaşmak için, yeni veya mevcut bir not açın ve hemen peşinden + düğmesine dokunun. Bir doküman taramak dahil olmak üzere bir menü gelecektir. Bundan sonra, oldukça açık sözlüdür. Taramak istediğiniz vesikayı resim makinesinin vizörüne yerleştirmeniz yeterlidir ve Apple’ın teknolojisi diğerlerinin dikkatini çekecektir.

Yüksek verimli resim formatına geç

Hiç telefonda depolama alanınız tükendiğini bildiren bir ikaz ile karşılaştınız mı? Bir sürü resim çeken kullanıcılar için bilhassa sinir bozucu olabilir. Apple, HEIF (yüksek verimlilikli görüntü formatı) denilen yeni bir görüntü formatı benimseyerek depolama ortamındaki sıkıntılarınızı azaltmak istiyor. Apple, HEIF’de çekilen görüntülerin JPEG’in yarısını alması gerektiğini ve kullanıcıların aynı miktarda gizleme alanına sahip iki kat daha fazla resim çekmesine müsaade ettiğini söyledi.

Yeni Canlı Fotoğraf efektleri

Canlı Fotoğraflar her vakit iOS’un büyük bir parçası olmuştur ve iOS 11’in gelişi özelliği daha da iyi hale getirir . Artık kullanıcılar Canlı Resimleri Bir Döngü, Sıçrama ve Uzun Pozlama şeklinde tertip edebilir. Resim uygulamalarınıza gidin, bir resme hafifçe vurup yukarıya doğru hızlıca kaydırın. Yeni efektlerin bir satırını görürsünüz; hemen peşinden, resimi tertip etmek için üzerine dokunabilirsiniz. Apple, yeni efektlerin Canlı Resimleri “daha etkileyici, yaratıcı ve eğlenceli hale getirdiğini” söyledi.

Wi-Fi şifre paylaşımı

Konuklarınıza sahip olmak, Wi-Fi şifrenizi paylaşmak demektir. Ancak, telefonunuza yazarak veya bir ileti yoluyla göndermek yerine, iOS kolay bir dokunma ile kolayca ağa insan kaydı yapabilir. Bir ağa katılmaya çalışırken, iOS 11 aletinizi, kilidini açılmış bir iOS 11 aletine veya parolasına sahip Mac’e yakın tutun. Kilitlenmemiş alet, ağa katılmaya çalıştığınızı görecek ve şifre alanına kablosuz olarak şifre gönderebilecek, otomatik olarak şifre alanını dolduracak ve sizi seans açtıracaktır. Bu, misafirleri seans açarken kesintisiz, ağrısız ve rahat bir yol.

Tek elle klavye

pple ayrı olarak, İletiler’daki klavyenin düzenini değiştirmenin yanı sıra tek elle bir mod ilave etti. Klavyeyi yukarıya kaldırdıktan sonra, dünya veya emoji düğmesine dokunun ve basılı tutun. Klavyenizin nasιl ayarlanacağιnι belirten yeni bir açιlιş menüsü bir dizi sembol ile karşιlaşacaktιr. Sağ veya sol seçenekleri seçmek, klavyenizi o tarafa doğru silecek ve diğer eliniz dolarken bir elinizle yazmayı kolaylaştıracaktır.

Kontrol Merkezinizi özelleştirin

IOS 11’de Kontrol Merkezi tamamiyle değişik görünüyordu. Ancak, beğeninize göre özelleştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Kontrol Merkezi ayarlarına girerek, bir kısayoltan alarmlara sesli notlara kadar istediğiniz kontrolleri ilave edebilir ve silebilirsiniz. Kısayolların nasıl gösterileceğini de değiştirebilirsiniz, böylelikle Kontrol Merkezi tam olarak istediğiniz gibi görünmesini kolaylaştırır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir