Kapat

iPhone X: Bu hareketleri takip ederek iOS’ta gezinin

iPhone X: Bu hareketleri takip ederek iOS’ta gezinin

3 Kasım’da piyasaya çıktığında iPhone X konusunda iki şeyi farkedeceksiniz (iPhone ten duyuru edildi). Öncelikle, Galaxy S8 gibi aletlerden ağır bir şekilde ödünç alan büyük, kenardan kenara bir ekrana sahip. İkincisi, Apple’ın akıllı telefon serisine ilk gelen hane düğmesi yok.

Hane düğmesinin kaldırılması ehemmiyetli bir farklık, zira iPhone 2007’de piyasaya sürüldüğünden bu yana sabit kaldı. IPhone tasarımı evrimleştikçe dahi hane düğmesi, herkesin kullanabileceğini bildiği tanıdık ve deşarj olucu bir özellik taşıyordu.Düzgün bir hane düğmesi olmadan, iOS’da dolaşmak aniden tamamiyle yabancı bir tecrübedir. Aleti bir başkasına verin ve söyleyecekleri ilk şey “Nasıl haneye dönebilirim?” Şeklindedir. Ancak göründüğü kadar zor değil.

ADVERTISEMENT

Yeni ev düğmesi

IPhone sahipleri için, iOS’da dolaşmak her vakit aynı olmuştur. Bir uygulamadayken, sadece ana sayfa düğmesine medya; ana ekrana geri dönersiniz. IPhone X ile işler değişik.Şimdi, bir uygulamadayken, iPhone X kullanıcıları ekranın alt bölümünde küçük bir çubuk görecekler ve bu da hanede bir düğme görevi görüyor.

Sözgelimi, App Store’da olduğunuzda, o çubuğu hızlıca kaydırarak ana ekranınıza dönebilirsiniz. Çubuğu görürseniz, Apple’ın kolay hareketini yaparak kullanıcıları ana ekrana geri dönebileceklerini anımsatmak için kullandığı yol budur.

Bir hane düğmesine basmak kadar kolay bir şey değil ve medyadan erken çekilen gösterimler, bu hareketin biraz alışması gerektiğini gösteriyor. Apple, iPhone X’in tanıtım videosunda dokun ve hareketlerin mekanik düğmelerden daha sezgisel olduğunu müdafaa ediyor, bu yüzden değerli olanı alıyor.

Çok görevli yeni yol

Ana düğme sadece ana ekranınıza atlamak için değil bu arada çoklu görev için bir yol gibi davrandı. IPhone 8’de, hızlı bir şekilde art arda ana ekran düğmesine iki kez basmak, kullanıcıların uygulamaları hızlı bir şekilde değiştirmesine imkan tanıyan çoklu görev menüsünü ortaya çıkaracaktır.IPhone X ile çok iş yapmak için ekranın yarısına kadar hızlıca kaydırmanız gerekiyor. Biliyorum, biraz kafa karıştırıcı. IPhone X’i kullanmadım, ancak kendim hata sonucu çoklu görev ekranına girdiğimi veyahut çoklu görev yapmak istediğimde giriş ekranına geri döneceğimi görebiliyorum.Söylemeye gerek yok, iki hareket arasındaki farkı öğrenmek için bir süre uyumu gerekecek.

Daha fazla bilgi için aşağı doğru hızlıca kaydır

Gariptir ki, Apple Kontrol Merkezi’ni başlatmak için hareketi yerinden oynattı. Başka bir deyişle, iPhone 8 ile yapacağınız alt bölümden yukarıya doğru ilerlemek yerine, sağ üst köşeden aşağı doğru kaydırarak Kontrol Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. IPhone kullanıcılarının kullandığı şeyin zıddı.

Apple’ın alttan yukarıya doğru hızlıca geçiş yapmasının nedeni, ya insanları ana ekrana mı yoksa çok görevli menüye mi getireceğini mantıklı kılıyor. Fakat şirketin Kontrol Merkezi nereye koyacağını harbiden bilmediğini gösteriyor.

Android kullandıktan sonra, Google’ın denetimlerine ulaşmak çok daha kolay ve sezgisel. En üstteki bir hızlıca kaydırma, favori denetimlerinizi gösterecek, bir başka hızlıca kaydırma uygun kısayol menüsünü getirecektir. Apple, Android kitaplarından bir sayfa çıkarmalı.

Face ID sensörlerinin bulunduğu üst bölümden aşağı doğru hızlıca kaydırmak bildirimlerinizi ortaya çıkarırken, ekranın ortasından bir yere hafifçe vurmanız Spotlight’ı ortaya çıkaracaktır.
Alışmak için çok değişik jestler var fakat sanırım düğmelerin olmadığı anda böyle oluyor.

REKLÂM

Selam Siri

Siri çağıran düğmelerden söz etmek, hane düğmesi bittiğinde de yeni bir şekilde yapılır. Hey Siri’yi söylemenin yanı sıra dijital asistan, iPhone X’in daha büyük güç düğmesini basılı tutarak çağrılabilir. Önceden, iPhone kullanıcıları hane düğmesini basılı tutarak Siri’yi yanınagetirebilir. Bu zor bir kavram değil, ancak iPhone X kullanıcılarının alışması gereken başka bir değişiklik.

Hane düğmesini kaldırmanın ardındaki tüm düşünce Apple’ın 5.8 inçlik uçtan uca ekranı içerebilmesi içindi. Lakin kendi problemleri olmadan gelmez. IOS’da dolaşmayı yine öğrenmek iPhone X’i başlattığında kullanmanın büyük bir parçası olacaktır; Touch ID olmadan yaşamaktan söz etmeyin.

Galaxy S8 piyasaya sürüldüğünde Samsung, ekranın alt bölümünü hassas hale getiren akıllı bir çözümü tanıttığında bu konuyla karşı karşıya kalmıştı; kullanıcılar yazılım anahtarına bastıklarında onları ana ekranına geri getireceklerdi. Tıpkı bir hane düğmesi gibi, tüketicilerin geleneksel anlamda tanımadığı gibi değil.

 

Selam Siri …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsor