Kapat

Windows 10′ Kanunları mı Çiğniyor ?

Anasayfa Güvenlik Windows 10′ Kanunları mı Çiğniyor ?

Hollanda Data Savunma Müessesesi (DPA) , Windows’un topladığı verilerle Microsoft’un yaptığı şey ile ilgili net bilgi eksikliği tüketicilerin bilgilendirilmiş onam vermelerini engellediğini söylüyor . Bu yüzden tertip edici, işletim sisteminin yasayı ihlal ettiğini söylüyor. Yasaya uymak için DPA, Microsoft’un geçerli bir kullanıcı onayı alması gerektiğini söylüyor: bu, şirketin hangi verilerin toplandığı ve verilerin nasıl işlendiği ile ilgili şirketin daha net olması gerektiği mananına geliyor. Tertip edici ayrı olarak, Windows 10 Creators Aktüelleştirmesinin data toplama ile ilgili evvelce seçilmiş ayarlara her vakit itibar etmediğinden yakıntıcı. Microsoft , Muhteva Oluşturucu Aktüellemesinde data toplama ile ilgili yeni, daha net bir ifade ortaya koydu; bu dil, toplananlar ve kapı araladığı ile ilgili açıkça belirtilmese de, herkesin yeni ayarlar sayfası aracılığıyla saklılık tercihlerini tekrar zorlamasına kapı araladı. Kimi vaziyetlerde, bu sayfa önceden seçilen ayarlara düşünülen olarak değil, standart Windows seçenekleri düşünülenidir.

 

Microsoft, Muhteva Oluşturucu Aktüelleştirmesinde, Windows 10’un “Temel” telemetri ayarında toplanan tüm verileri açıkça numaralandırdı. Ancak, şirket “Tam” seçeneği için bunu yapmadı ve Tam seçeneği düşünülen olarak kaldı.

Windows 10 saklılık seçenekleri Microsoft için devam eden bir çalışmaya devam etmektedir. 17 Ekim’de piyasaya sürülmesi beklenen Güz Yaratıcıları Aktüelleştirmesi, işletim sistemi ve uygulamaların data toplamak ve bunu yapmak için şart olan onay için daha fazla farklık yapıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

DAHA FAZLA GÖSTER